Vďaka ti Forgach - Slanec

Autor: Bianka Vašenková | 20.3.2016 o 20:27 | (upravené 21.3.2016 o 21:04) Karma článku: 4,92 | Prečítané:  251x

Hrad Slanec som objavila náhodou. Zaujala ma  samotne stojaca veža , v ktorej niekedy vládol život. Raz sa tam vyberiem. O niekoľko dní sme už na čistinke  blízko hradu jedli rukolový šalát a teoretizovali nad múrmi hradu.

Slanec 

Hrad Slanec sa nachádza na východnom Slovensku  v dedinke Slanec , ktorá sa nachádza len niekoľko kilometrov od mesta Košice. Slanec nie je až taká malá dedina ako som si predstavovala. Počet obyvateťov - 1440 , základná škola , do ktorej chodí väčšina detí z okolitých dedín , ako je Kalša , Slanské Nové Mesto , Rákoš... Okrem základnej školy a niekoľkých obchodíkov a krčiem , tam nájdeme to najdôležitejšie - HRAD SLANEC

 Jozef Forgach

Ako každý hrad , aj tento prešiel rukami mnohých majiteľov. Pre mňa najzapamätanejším , z novodobejších majiteľov a najviac dôležitý bol práve Jozef Forgach , ktorý dal hradu druhý dych. Po 130 ročnom chátraní mu dal nový zmysel života a zanechal z neho niečo viac , ako môžme dnes vidieť my.

 Cesta vlakom bola v poriadku , až na tie staré vlakové dvere , ktorých otvorenia som sa obávala už na nástupišti v Košiciach . Otvorili sme ich až na druhý pokus . Šťastné ako blchy sme utekali jedinou cestičkou , ktorá viedla od malej stanice. Niekoľko domov , starý cintorín pochovaných židov aj nežidov sme len tak obísť nesmeli. 

Hlavná cesta a vidíme kúsočky niekdajšieho hradu. 

V parku s fontánou sme si príjemne posedeli a pokračovali prechádzkovou chôdzou až na vrch hradu. Príjemné prostredie a dobrá nálada nás sprevádzali od prvej chvíle , čo sme vstúpili do lesa s lesnou cestičkou pre turistov .

Bola som prekvapená , že na vrchole , kde stál hrad bolo posedenie spolu s ohniskom .... A dokonca grilom . Kúsky hradu , ktoré tam ešte stoja boli krásne. Moja fantázia ma sprevádzala po celý čas , čo som krúžila okolo hradu a spájala si kúsok po kúsku ,  ako to  mohlo niekedy vyzerať.

Veža , ktorá je v rekonštrukcii , Stena , kde sa objavujú ešte stále malé kúsky omietky a otvorom , kde niekedy stálo okno . Dve najhlavnejšie časti hradu sú viditeľné aj pre vodičov i nevodičov pod hradom. 

Okrem toho , sa tu nachádzajú,  samozrejme aj iné skladačky hradu .

Najúžasnejšie pocity sa však objavili pri výhľade. Kričanie , hádanie okolitých dedín bola ďalšia atrakcia pre nás. Prostredie bolo neopísateľné . Aké je to Slovensko krásne . Lesy , domčeky ,lúky ach....

Je čas obeda . Nabalená cestovateľským šalátom ( sprievodca na cesty) , sme sa pustili do hľadania miesta na odpočinok. Za najväčšou časťou hradu bola čistinka s prekrásnym výhľadom a príjemným miestom na odpočinok. Konšpiračné teórie o živote ,a nosení kameňov hore na kopec nám zabrali asi hodinu. Ešte nejaké fotky a ide sa dole. 

A prečo ?

Prečo práve hrad Slanec. Je to niečo iné . Iné v zmysle , že nie je taký známy ako iné hrady na východnom Slovensku . Hoci mnoho ľudí môže odradiť zrúcanina... Ale prečo? Veď príjemný výlet v prírode , s nádychom čerstvého vzduchu môže človek zažiť kdekoľvek. A ak chceme poznaž aspoň kúsoček nášej krajiny , je to dobrá destinácia . 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slovensko.sk bude vyzerať ako gmail. Toto sú nové e-schránky

Eseročky budú mať povinne aktivované schránky od júla. Za služby evidencie vozidiel sa bude dať zaplatiť kartou.

KOMENTÁRE

Prečo je nevyhnutná vojna Facebooku a Bruselu

Padol prvý výstrel v regulačnej vojne.


Už ste čítali?