Vďaka ti Forgach - Slanec

Autor: Bianka Vašenková | 20.3.2016 o 20:27 | (upravené 21.3.2016 o 21:04) Karma článku: 4,92 | Prečítané:  262x

Hrad Slanec som objavila náhodou. Zaujala ma  samotne stojaca veža , v ktorej niekedy vládol život. Raz sa tam vyberiem. O niekoľko dní sme už na čistinke  blízko hradu jedli rukolový šalát a teoretizovali nad múrmi hradu.

Slanec 

Hrad Slanec sa nachádza na východnom Slovensku  v dedinke Slanec , ktorá sa nachádza len niekoľko kilometrov od mesta Košice. Slanec nie je až taká malá dedina ako som si predstavovala. Počet obyvateťov - 1440 , základná škola , do ktorej chodí väčšina detí z okolitých dedín , ako je Kalša , Slanské Nové Mesto , Rákoš... Okrem základnej školy a niekoľkých obchodíkov a krčiem , tam nájdeme to najdôležitejšie - HRAD SLANEC

 Jozef Forgach

Ako každý hrad , aj tento prešiel rukami mnohých majiteľov. Pre mňa najzapamätanejším , z novodobejších majiteľov a najviac dôležitý bol práve Jozef Forgach , ktorý dal hradu druhý dych. Po 130 ročnom chátraní mu dal nový zmysel života a zanechal z neho niečo viac , ako môžme dnes vidieť my.

 Cesta vlakom bola v poriadku , až na tie staré vlakové dvere , ktorých otvorenia som sa obávala už na nástupišti v Košiciach . Otvorili sme ich až na druhý pokus . Šťastné ako blchy sme utekali jedinou cestičkou , ktorá viedla od malej stanice. Niekoľko domov , starý cintorín pochovaných židov aj nežidov sme len tak obísť nesmeli. 

Hlavná cesta a vidíme kúsočky niekdajšieho hradu. 

V parku s fontánou sme si príjemne posedeli a pokračovali prechádzkovou chôdzou až na vrch hradu. Príjemné prostredie a dobrá nálada nás sprevádzali od prvej chvíle , čo sme vstúpili do lesa s lesnou cestičkou pre turistov .

Bola som prekvapená , že na vrchole , kde stál hrad bolo posedenie spolu s ohniskom .... A dokonca grilom . Kúsky hradu , ktoré tam ešte stoja boli krásne. Moja fantázia ma sprevádzala po celý čas , čo som krúžila okolo hradu a spájala si kúsok po kúsku ,  ako to  mohlo niekedy vyzerať.

Veža , ktorá je v rekonštrukcii , Stena , kde sa objavujú ešte stále malé kúsky omietky a otvorom , kde niekedy stálo okno . Dve najhlavnejšie časti hradu sú viditeľné aj pre vodičov i nevodičov pod hradom. 

Okrem toho , sa tu nachádzajú,  samozrejme aj iné skladačky hradu .

Najúžasnejšie pocity sa však objavili pri výhľade. Kričanie , hádanie okolitých dedín bola ďalšia atrakcia pre nás. Prostredie bolo neopísateľné . Aké je to Slovensko krásne . Lesy , domčeky ,lúky ach....

Je čas obeda . Nabalená cestovateľským šalátom ( sprievodca na cesty) , sme sa pustili do hľadania miesta na odpočinok. Za najväčšou časťou hradu bola čistinka s prekrásnym výhľadom a príjemným miestom na odpočinok. Konšpiračné teórie o živote ,a nosení kameňov hore na kopec nám zabrali asi hodinu. Ešte nejaké fotky a ide sa dole. 

A prečo ?

Prečo práve hrad Slanec. Je to niečo iné . Iné v zmysle , že nie je taký známy ako iné hrady na východnom Slovensku . Hoci mnoho ľudí môže odradiť zrúcanina... Ale prečo? Veď príjemný výlet v prírode , s nádychom čerstvého vzduchu môže človek zažiť kdekoľvek. A ak chceme poznaž aspoň kúsoček nášej krajiny , je to dobrá destinácia . 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?