Za nepriateľskou líniou

Autor: Bianka Vašenková | 22.3.2016 o 14:52 | (upravené 23.3.2016 o 15:36) Karma článku: 5,97 | Prečítané:  427x

Obec Háj , ako aj iné obce má cintorín , ktorý je stálou súčasťou každej dediny. Tento sa líši statnou sochou , ktorá má pre Hájčanov , ale hlavne pre blízku Zádielsku dolinu veľký význam.

Háj

Obec Háj je malá dedinka s prítomnosťou našich dejín. Krásne maľované, staré, drevené domce zdobia aj blízko tečúce Hájske vodopády, ktoré sa samozrejme nevyrovnajú Niagarským vodopádom. Vodopády sa nachádzajú na rôznych miestach, niektoré blízko cesty, iné hlbšie v lese. Pravá malá dedinka Háj spolu so susednou dedinkou Hačava sú pre mňa tzv. žijúci skanzen. Pri obci Háj sa nachádza Turniansky hrad, na ktorý obyvatelia majú úžasný výhľad.

V obci Háj sa okrem iného  nachádza 15 metrov vysoká socha anjela, ktorý na prvý pohľad vyzerá, akoby to bol kus poriadného kovu. Opak je však pravdou.  Anjel je vytvorený z veľkého kusu polystyrénu potretého sivou hmotou. 

Smerovka

Oddych od  civilizácie mi zabezpečili kúpele Štós, kde som si urobila pár fotiek, oboznámila sa s liečebnými procedúrami, povzdychla si nad zasneženými lesami, vypila šálku zeleného čaju a pobrala sa späť do auta. Po dôkladnom uvažovaní a nechcenosti sa vrátiť späť do rušného mesta som sa rozhodla spoznať v tento deň aj niečo iné. Smerovka pre obec Háj, o ktorej som počula hlavne kôli vodopádom mi prišla vhod.

Čo to je ? Prvá otázka, ktorá padla pri uzretí veľkého anjela na cintoríne .Mňa ako antitalent na akčné filmy v prvý moment nenapadlo, žeby sa tu mohlo nátáčať niečo ako americký akčný trhák.

Socha

Už viem ako sa môže cítiť mravec pod mojimi nohami. Socha vo výške 15 metrov je tu postavená vďaka nakrúcaniu amerického trháka  na tomto území . Film sa natáčal v neďalekej Zádielskej doline. Na pamiatku k natáčaniu filmu Za nepriateľskou línou sa štáb filmu rozhodol ponechať sochu občanom. Už bolo len na občanoch, v ktorej obci bude socha vystavená. Súťaž o ponechaní  sochy vyhrala obec Háj ( o sochu súťažili 3 dediny). Pri soche sa nachádza tabuľka, v ktorej sa ľudia dočítajú niečo o soche a filme. Krásny výhľad na Turčiansky hrad , tiež oživý prostredie. Stojaci anjel má len jedno krídlo, to druhé je položené vedľa neho. Pamiatka na boje z filmu.

 

Za nepriateľskou líniou ( Behind enemy lines), kde hral Owen Wilson, Gene Heckman, ale aj mnoho slovenských hercov, je poriadne kultový film, ako som sa dozvedela. Výlet som absolvovala v januári, ale film u mňa ešte nebol zhliadnutý.  Avšak viem, že hlavnou myšlienkou je vojna o Balkán .

Vodopády

Blízko k vodopádom som sa bohužiaľ nedostala, pretože zlá obuv a šmykľavé cesty by mohli spôsobiť PN katastrofu. Niektoré z vodopádov možno zhliadnúť aj pri ceste, ale naopak, niekotré sa nachádzajú aj hlbšie v lese. Cestou popri vodopádoch sa dostanete do ďalšej dedinky Hačavy ( ktorá tiež súťažila o anjela). V nej môžte vidieť ešte viac dreveníc s okenicami a vymaľovanými nátermi. Dokonca je tu aj množstvo privatov, kde sa človek môže ubytovať a oddýchnuť si na dlhší čas od civilizácie.

Hor sa na výlet 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?