Chlieb, masť, cibuľa

Autor: Bianka Vašenková | 2.4.2016 o 15:32 | (upravené 2.4.2016 o 15:42) Karma článku: 4,15 | Prečítané:  1041x

Detstvo, najkrajšie obdobie v živote človeka. Pri spomienkach naň, sa mi vynorí množstvo zážitkov a úsmevných spomienok. K spomienkam patria nie len piesne, ľudia, skutky ale aj miesta.

Každé malé dievčatko sa raz v živote  chcelo stať princeznou.  Nápad o princeznej a princovi a ich spoločnej svadbe  u mňa prišiel na najväčšom hrade v strednej Európe. Na Spišskom hrade! 

Fantázia u osem ročného dievčatka je poriadne veľká pozná to každý rodič.  Hlavne u dievčatka, ktorého svet sa krúti okolo rozprávok, šiat a princezien. Taká som bola aj ja. Keď mi rodičia povedali, že pôjdeme na Spišský hrad, to šťastie sa pravdepodobne nedalo popísať. Fantazírovanie o komnatách a princoch, ktorí sa tam budú nachádzať ma nenechalo ani zaspať. Na druhý deň sme sa teda vybrali na miesto môjho, ako som si vtedy predstavovala, budúceho trvalého bydliska. Sánka dole ! Prečo ten hrad je rozbitý ? To mám bývať tu ? Áno , už vtedy som si uvedomila, že predstavy sú poriadne vzdialené od skutočnosti. Avšak, Spišský hrad si rada pozriem aj dnes. V mojom živote fakt, že aj  tento hrad bol dlhé roky ponechaný na pospas osudu, dieru v srdci nespôsobil.

Ako som už poznamenala, Spišský hrad  je najväčší hrad v strednej Európe. Opäť miesto, na ktoré Slováci môžu byť hrdí. K najznámejším kultúrnym pamiatkam Spiša, okrem hradu patrí aj zobrazený kôň z keltskej mince pod hradom od sochára  Andrewa Rogersa, a gejzír s kaplnkou, ktorú dal postaviť rod Zápoľský, ako jeden z vlastníkov hradu. Rod Zápoľský dostal hrad do daru.  Okrem Spišského hradu Zápoľskí vlastnili 70 ďalších hradov.  Hrad zmodernizovali a niektoré jeho časti upravili do gotického štýlu.  Faktom je aj, že v roku 1312 ho chcel dobyť Matúš Čák Trenčiansky, nepodarilo sa. Jeho rozpad spôsobil až čas. Škoda. 

Prvá nedeľa v mesiaci zaručuje vstup na Spišský hrad zadarmo. Víkend, pekné počasie , vstup zadarmo, čo viac si človek môže priať.  Pri hrade je množstvo iných atrakcií na videnie, takže Spiš ponúka turistom množstvo spomienok a zážitkov. 

Cestu mi spríjemňovali Tatry a staré vychytávky na CD. Pocit detinskej slobody, ktorý sa nalepil na mňa po výstupe z auta bol smiešny. Čím skôr som sa chcela dostať za hlavnú bránu hradu sadnúť si na langoš a hľadať niekoho v dobovom kostýme, kto mi ponúkne obľúbenú delikatesu u Slovákov, chlieb s masťou a cibuľou. Oni tam boli ! V bývalých hradných kuchyniach mi ponúkli slovenskú špecialitu. Myslím si, že v hrade nie je veľa na videnie. Skôr si tu človek môže prísť oddýchnuť a pozrieť si pekný kraj, ktorý z hradu krásne vidieť.V prvom rade sa človek ocitne na veľkom nádvorí pri delách, na ktoré je dlhá čakacia doba pre fotku. Delá sa však nachádzajú aj vo vnútri v najväčšej izbe spolu s uniformami , zbraňami, historickými dokumentmi a erbami rodov, ktorí hrad vlastnili. Aby sa k nim človek dostal musí prejsť cez stánky s občerstvením, a s rôznymi atrakciami.  Práve v deň, keď som tam prišla mohli si deti, ale aj dospelí vystreliť z luku a provizornej pušky. Kto sa nebojí výšok sa dostane útlimi schodmi hore na najpevnejšiu vežu hradu, z ktorej je výhľad na dedinku, lesy a koňa z keltskej mince, ktorý je postavený ihneď pod hradom. Odchod z hradu si predĺžim prechádzkou okolo neho. 

Lavičky v hrade nájde návštevník na každom kroku, hlavne na nádvorí, kde môže poriadne zrelaxovať. 

Dôležitou súčasťou pre mňa po pozretí hradu je salaš z úžasným jedlom a posledným zahľadením sa na najväčší hrad v strednej Európe a pýchu východného Slovenska.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?