Pod lampou je najväčšia tma

Autor: Bianka Vašenková | 27.4.2016 o 14:19 | (upravené 28.4.2016 o 19:09) Karma článku: 7,31 | Prečítané:  2909x

Poznáte ten pocit, keď vás niečo poriadne nadchne a chcete sa dostať danej veci až do hĺbky. Keď sa vzdialená krajina alebo miesto stane jedným z vašich snov a  história na internete vyzerá ako obohratá platňa? 

Neuvedomujúc si, že miesto, ktorým sa chce človek aspoň kúsok dotknúť histórie je tak blízko. Nie nadarmo sa hovorí " Pod lampou je najväčšia tma!"

Prvá písomná zmienka o dedine Skároš bola v roku 1270 (Skarus), patrila Mikulášovi z rodu Abu. Prekvapenie sa nachádza na konci dediny, vo forme prírodného múzea zbraní z II. svetovej vojny. Myslím, že nie som jediná koho uchvátili dejiny II. svetovej vojny. Birkenau v Osvienčime, Treblinka, Terezín -najznámejšie koncentračné tábory. Denník Anny Frankovej - najznámejší denník. 

Životné príbehy ľudí z druhej svetovej vojny ma stále dojímali, ale aj poriadne zaujímali. Avšak minule, keď som čítala jeden časopis, kde bol článok o prvom vzniku chemických zbraní ( 1918) , v prvej svetovej vojne, za čo pán Haber dostal Nobelovú cenu , som si povedala " Prečo som sa nikdy nezaujímala, akými zbraňami nevinní ľudia prišli o životy?" A tak som hľadala a hľadala od Pearl Harbord a vyhladzovacích koncentračných táborov  som došla až na miesto , ktoré je odo mňa vzdialené pár kilometrov. 

 

Dedina Skároš a prírodné múzeum II. sv. vojny dnes slúži, cez deň, ako park na prechádzky alebo  len tak na posed a v noci, ako miesto pre tie najlepšie "žúrky". Samotná dedina ho využíva pri rôznych príležitostiach. Najznámejšou, sú samozrejme Dní obce. 

Na konci, dnes už parku, je pódium spolu  s lavicami, kde sa konajú už spomínané atrakcie. Pekné prostredie. Z praktického hľadiska aj poriadne praktické. Rodičia a starí rodičia  si môžu kľudne vypočuť program a porozprávať sa so známymi bez prerušovanie detského hlásku a naopak deti sa môžu kľudne zahrať na samotných vojakov, možno aj Tarzanov, bez toho, aby im chýbala malá chvíľka pri Xboxe. 

 

Ja som tam zašla, nie kvôli programu ale len tak. Dobre som urobila. Miesto síce vyzerá opustenejšie, ale ten pokoj ktorý som tam našla absolútne nezodpovedá tematika, ktorá by mala vládnuť. Uvidela som zbrane, ktoré zničili množstvo ľudských životov, čo bolo hlavnou myšlienkou môjho príchodu na miesto. Okrem zbraní ihneď na úvod návštevníkov privíta pamätník v " gigantickej " veľkosti.

 

Dedina Skároš pribudla na môj zoznam miest, kde sa vo voľných chvíľach budem vracať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?